بررسی سوزوکی فرانکس هیبرید راسا موتور (Fronx Hybrid)

کاتالوگ سوزوکی فرانکس وارداتی

تیر 1403: شرکت راسا موتور واردکننده محصولات سوزوکی در ایران است. این شرکت در طی چند ماه، چندین محصول مصرفی را انتخاب کرده است. در این میان، کراس‌اور کوچکی با نام فرانکس حضور داشت. سوزوکی فرانکس از پیشرانه هیبرید بهره‌مند است و به زودی آن را از طریق سامانه یکپارچه وارداتی‌ها انجام خواهد داد. راسا موتور آخرین کاتالوگ این محصول را منتشر کرده است:

کاتالوگ سوزوکی فرانکس هیبرید (PDF)

اولین رونمایی سوزوکی فرانکس در ایران

اسفند 1402: شرکت سوزوکی در نمایشگاه Auto Expo 2023 هند از محصول محصول به نام فرانکس (Fronx) رونمایی کرد. این مدل با تامین سرمایه 9 میلیارد روپیه (تقریبا 110 میلیون دلار) توسط سوزوکی ماروتی طراحی شده و تاسیسات این برند در شرکت گجرات هم تولید آنرا برعهده دارد.

اکنون به فاصله یکسال از معرفی این محصول در بازار آسیا، شرکت راسا موتور موتور در تاریخ 1402/12/12 برای اولین بار از سوزوکی فرونکس در ایران رونمایی کرد. خودرویی که همراه با گراند ویتارا هیبرید و جیمنی، در سال 1403 مهمان جاده‌های کشورمان خواهد بود.

طراحی سوزوکی فرانکس هیبرید

سوزوکی از فرانکس با عنوان شاسیبلند کوپه یاد کرده، اما این خودرو در حقیقت نسخه کراس از مدل هاچ‌بک سوزوکی بالنو است، خودرویی هاچ‌بک که در نهایت مورد جدید قرار گرفتن و توسط راسا موتور موتور به کشور وارد شده است.

طول، عرض، ارتفاع و فاصله بین محورهای فرانکس به ترتیب 3.995، 1.765، 1.55 و 2.52 متر اعلام شده است، که نسبت به بالنو در تمام بخش‌ها به بخش‌های مختلف، افزایش می‌یابد. با وجود افزایش بدنه، حجم صندوق عقب نسبت به بالنو 10 واحد کاهش یافته است و به 308 لیتر می‌رسد. وزن خودرو هم بسته به تریم، در بازه 965 تا 1060 وزن قرار می‌گیرد.

افزونه‌های بر روی قطعات پلاستیکی در بخش‌های مختلف و سقف‌های ریل که در سوزوکی فرانکس وجود دارد، طراحی بسیاری از نقاط بدنه مانند نمای جلو، شیشه‌های پشت و ستون انتهایی هم با بالنو تفاوت دارد.

کابین و امکانات سوزوکی فرانکس هیبرید

در فضای داخلی سوزوکی فرانکس شاهد طراحی مشابه با بالنو هستیم، با این تفاوت که روکش صندلی‌ها عوض می‌شوند و جزئیات طراحی هم تغییر کرده است. این خودرو در امارات در دو تریم GL و GLX عرضه می‌شود که کامل‌ترین نسخه، موارد شامل دوربین 360 درجه، صفحه نمایش 9 اینچی، نمایشگر هداپ و … است.

در لیست امکاناتی که راسا از امکانات خودرو منتشر می‌کند می‌تواند به مواردی مانند سیستم‌های کروزی، ایربگ سرنشین جلو، ترمز ABS، BA و EBD، دکمه‌های استارت‌ای، سنسور پارک عقب، تهویه خودکار با دریچه مجزا برای عقب، امکان تنظیم صندلی اشاره کند. راننده در 6 جهت به صورت دستی،کی‌لس، چراغ‌های LED، سنسور فشار باد تایر، هدآپ دیسپلی،کمک حرکت در سربالایی و … اشاره کرد.

مشخصات فنی سوزوکی فرانکس هیبرید

نسخه تولیدی سوزوکی فرانکس، با پیشرانه 1.5 لیتری هیبرید-خفیف عرضه می‌شود که 101 اسب‌بخار قدرت و 137 نیوتن‌متراور را از طریق جعبه‌دنده شش سرعته خودکار (با شیفترهای پشت فرمان) به جلوی جلو انتقال می‌دهد.

از دیگر ویژگی‌های فنی سوزوکی فرانکس هیبرید حاضر در بازار ایران می‌توان به شتاب صفر تا صد 11 ثانیه‌ای، مصرف سوخت 5.4 لیتر در صد کیلومتر، قابلیت بازیابی انرژی در هر دو باتری، سیستم بازچرخانی گاز اگزوز EGR، استفاده از 2 انژکتور برای هر سیلندر و زمانبندیهای سوپاپهای دود و هوا اشاره کرد.

قیمت سوزوکی فرانکس

سوزوکی فرانکس از آوریل 2023 در بازار جهانی حضور دارد. قیمت این خودرو در امارات برای دو تریم GL و GLX به ترتیب 53,500 و 58,500 درهم (14,500 و 16 هزار دلار) اعلام می‌شود. قیمت گمرکی سوزوکی فرانکس از سوی راسا موتور 17,500 یورو اعلام شده است.

در یک سال گذشته، نزدیک به صد هزار دستگاه از این خودرو در هند به فروش رسیده است. سوزوکی فرانکس در آمریکا، آمریکای جنوبی، آفریقا و استرالیا نیز به فروش میرسد.


فروش سوزوکی فرانکس در ایران

منبع: https://bama.ir/o/bcy6t82k


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها: