جریمه بیمه شخص ثالث 1403 و بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه

بخشودگی کامل جرایم وسایل نقلیه بدون بیمه‌نامه

خرداد 1403: به مناسبت دهه امامت و ولایت، صد درصد جریمه برای کلیه وسایل نقلیه موتوری زمینی بدون بیمه نامه شخص ثالث به مدت ۲۰ روز، از تاریخ ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ تا ۱۶ تیر ماه ۱۴۰۳ مورد بخشودگی قرار گرفت.

این با درخواست وزیر امور اقتصادی و دارایی و مجمع عمومی مجمع عمومی برای تصمیم گیری برای تصمیم گیری های بدنی، به منظور تعیین وسایل نقلیه بدون بیمه نامه به خرید بیمه شخص معتبر ثالث، مشخص شده است.

بخشودگی 100 درصدی جرایم بیمه به شرط خرید بیمه یکساله

آذر 14: مصطفی محمدی، معاون فنی و حقوقی صندوق، با اشاره به وزیر اقتصاد و رئیس مجمع صندوق بیمه‌های بدنی اعلام کرد که بیمه 100 درصدی جرایم بیمه شخص ثالث موتورسیکلت‌ها و ماشین آلات بدون بیمه کشاورزی، همزمان با روز بیمه (سیزدهم آذر) آغاز می شود و تا 12 دی ماه ادامه خواهد داشت.

وی افزوده بخشودگی 17روزه برای سایر وسایل نقلیه موتوری بدون بیمه‌نامه از 13 آذر تا 30 آذر نیز اجرا می‌شود.

لازم به ذکر است این بخشودگی برای وسایل نقلیه‌ای که اقدام به خرید بیمه نامه یک شخص ثالث می‌کنند، قابل اجراست.

پیشنهاد بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث موتورسیکلت

آبان 1402: صندوق تامین‌های بدنی، در نامه‌ای به رئیس کل بیمه مرکزی پیشنهاد داد تا به مناسبت روز بیمه، جرایم شخص ثالث موتورسیکلت‌ها به مدت یک ماه بخشیده شود. این بخشودگی به‌مناسبت روز بیمه به تاریخ 13 آذر و با هدف حمایت از اقشار آسیب پذیر، تنها برای موتورسیکلت‌های بدون بیمه نامه ای که اقدام به خرید بیمه نامه یکساله شخص ثالث می‌کنند پیشنهاد شده است.

پیشنهاد صندوقی که در توسعه فرهنگ‌سازی و اجرای طرح‌های تشویقی به منظور افزایش ضریب نفوذ بیمه تدوین شده، برای اجرای باید از سوی بیمه مرکزی بررسی برای اعلام نظر نهایی به وزیر امور اقتصادی و دارایی ارائه شود. در پیشنهاد جدید بخشودگی جرائم، سایر وسایل نقلیه پیشنهاد نشده است.

بخشودگی جرایم به مدت 17 روز

مرداد 1402: احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصاد و دارایی، با ۱۷ روز بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث همزمان با اربعین حسینی و هفته دولت خواست کرد. با انتخاب وزیر امور دارایی و رئیس مجمع صندوق تامین اقتصاد بدنی، دوره جدید بخشودگی جرائم بیمه نامه شخص ثالث اجرا می شود.

این دوره بخشودگی از تاریخ 2 تا 18 شهریور ماه اجرا خواهد شد. این طرح به مناسبت هفته دولت و با توجه به آغاز دور دوم سفرهای تابستانی و همچنین تردد زائرین اربعین حسینی برای وسایل نقلیه ای که اقدام به خرید بیمه نامه یک ثالث می‌کنند پیشنهاد شده است.

جزئیات قانون وسایل نقلیه بدون بیمه نامه

اسفند 1401: سرهنگ احسان مومنی، معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ، قانون تاکید کرد بیمه شخص ثالث اجباری بوده و اگر وسیله نقلیه‌ای نباشد، طبق بازخواست و یا توقیف می‌شود. اگر ضامن‌ها در بیمه‌ای بدون مقصر هم باشند، باید در مقابل را هم پرداخت کنند. اگر غیر مقصر باشد، راننده می‌بایست سریعا نسبت به بیمه خودروی خود اقدام کند و بیمه مقصر باشد، ممکن است از آن استفاده کند.

وی افزودن مهارت دو دسته است و به دو دسته مهارت مادی و معنوی تقسیم می‌شود. مهارت مادی به داشتن گواهینامه باز می‌گردد. اگر وسیله نقلیه گواهینامه وجود نداشته باشد و مقصر در حادثه باشد، باید خسارات زیان دیده شود. اگر گواهی گواهینامه و غیر مقصر باشد، پلیس وی را به مرجع قضایی معرفی کرده است تا اول جریمه‌های و محکومیت را طی کند و کیفری را برای وی در نظر گرفته شود و بعد از آن دستور مقام قضایی می‌تواند از بیمه استفاده کند.

بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث تا 19 اسفند

آذر 1401: احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد، با پیشنهاد بیمه مرکزی درباره اعمال بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث (جریمه ناشی از نداشتن بیمه شخص ثالث) برای تمام وسایل نقلیه زمینی خواست کرد. بر این اساس 100% مبلغ جریمه این وسایل که معادل حق بیمه مدتی است که آنها را پوشش نمی دهد، مشمول این طرح ویژه خواهد بود.

این بخشودگی از 15 بهمن تا 19 اسفند 1401 برای تمام وسایل نقلیه موتوری زمینی اعمال خواهد شد.

بخشودگی جرایم بیمه موتورسیکلت

آبان 1401: آقای عباس خسروجردی، مدیرکل نظارت فنی بر بیمه‌های زندگی، می‌گوید کلیه وسایل نقلیه نقلیه‌ای، اگر بیمه نامه نداشته باشند، زمانی که برای دریافت بیمه نامه شخص به شرکت بیمه می‌شوند، زمین را نیز برای پرداخت حق بیمه شخص ثالث، باید مبلغی را پرداخت کند. به عنوان جریمه بیمه شخص ثالث (متناسب با زمانی که وسیله نقلیه آن‌ها بیمه نبوده) نیز پرداخت می‌شود. جرایم بیمه شخص ثالث، همگی به صندوق تامین‌های بدنی واریز می‌شود که مسئولیت پرداخت هزینه، به حوادث رانندگی ورانندگان بدون بیمه‌نامه شخص ثالث را برعهده دارد.

در هر سال چند دوره به صاحبان وسایل نقلیه، طرح بخشودگی جریمه بیمه شخص ثالث می‌شود تا افراد فاقد بیمه نامه، با مراجعه به شرکت‌های بیمه، دیگر جریمه را نپردازند. برای امسال نیز، این بخشودگی ویژه انواع موتورسیکلت و وساین نقلیه کشاورزی، از تاریخ 15 آبان ماه اعمال شده و در تاریخ 13 آذرماه 1401 نیز به پایان می‌رسد. البته شرط بهره مندی از این بخشودگی، خرید بیمه نامه یکساله است و اگر بیمه‌نامه کوتاه مدت، خریداری شود، مشمول این بخشودگی نمی‌شوند.

پایین ترین ضریب بیمه برای کدام وسایل است؟

آبان 1401: آمار آمارهای وزیر اقتصاد، از تعداد 12 میلیون موتورسیکلت فعال در کشور، کم تر از 2 میلیون دستگاه دارای بیمه نامه شخص ثالث هستند. یکی از دلایلی که موتورسواران برای اقدام بیمه نمی‌کنند، پرداخت جریمه یک‌ساله است.

آقای خسروجردی، مدیرکل نظارت فنی بر بیمه های غیر زندگی، ضریب نفوذ بیمه شخص ثالث در دو گروه وسیله نقلیه موتور سیکلت و پایین اعلام کشاورزی کرد و گفت: ضریب بیمه شخص ثالث در موتورسیکلت ها فقط 13 درصد است و حدود 15 درصد وسایل نقلیه نقلیه کشاورزی بیمه بیمه است. هستند. این در حالی است که عمده‌ترین پرداخت‌ها از حوادث رانندگی از سوی صندوق‌های تامین‌کننده بدنی با سهمی حدود 32 درصد به موتور سیکلت‌ها مربوط می‌شود.

11 میلیون وسیله نقلیه بدون بیمه نامه

شهریور 1401: در چهار سال گذشته، هر سال 32 درصد از کل وسایل نقلیه زمینی، بدون خرید بیمه نامه در جاده ها و خیابان ها تردد کرده اند. این میزان به معنای ترد 11 میلیون وسیله نقلیه بدون بیمه نامه شخص ثالث در خیابان ها و جاده ها است که جان و مال مردم را تهدید می کند.

سال دارای بیمه بدون بیمه
1392 16920 9,946
1393 18535 9662
1394 18935 10,419
1395 20,089 9,954
1396 21,368 10,450
1397 22,359 10,304
1398 22993 10,660
1399 23,838 11,011
1400 24523 11800

*در جدول فوق، تعداد برحسب هزار دستگاه است.

بر اساس آمار رسمی، در یک بازه زمانی 9 ساله، تعداد وسایل‌نقلیه بدون بیمه شخص ثالث از 9 میلیون و 945 هزار دستگاه در سال 1392 به 11 میلیون و 800 هزار و 626 دستگاه در سال 1400 رسیده است.


جریمه نداشتن بیمه شخص ثالث

اگر بیمه نامه معتبر شخص ثالث شما تماماً باشد و اقدام به تمدید آن کنید، ممکن است با مشکلات زیادی روبرو شوید که مهم ترین آنها هستند، خودرو در زمانی است که بیمه نامه و باید همه چیز را بگیرید! اما علاوه بر تصادف، بیمه نامه معتبر، تبعات قانونی دیگری هم برای شما دارد. به عنوان مثال، پلیس در صورت مشاهده چنین مواردی، ضمن جریمه نقدی خودرو، موظف است آنرا توقیف و به پارکینگ منتقل کند. در زمان نقل و انتقال خودرو نیز داشتن بیمه نامه معتبری است و حتی هیچ دفترخانه‌ای بدون داشتن بیمه نامه، نمی‌تواند خودرو را تنظیم کند.

خودرویی که بیمه شخص ثالث ندارد یا بیمه نامه آن تمام شده باشد، مشمول دو نوع جریمه قانونی می‌شود:

  • جریمه پلیس راهور که شامل جریمه نقدی و ابزار توقیف است.
  • جریمه بیمه مرکزی که در ادامه توضیح می‌دهیم.

همچنین توجه داشته باشید که:

1- نقل و انتقال خودروهایی که بیمه شخص ثالث ندارند، غیرقانونی است.

2- دفاتر اسناد رسمی باید در هنگام ثبت انتقال سند خودرو، باید مشخصات بیمه نامه شخص ثالث را هم در متن اسناد، ذکر کنند.

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

به هرحال اگر در موعد مقرر، اقدام به تمدید بیمه نامه نکنید، باید جریمه دیر بیمه شخص ثالث را هم بپردازید. توجه داشته باشید که:

1- اگر بیمه نامه معتبر باشد و اقدام به تمدیدش کنید، به ازای هر روزی که بیمه ندارید، باید جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث را بپردازید.

2- بیمه جریمه دیر بیمه شخص ثالث، معادل یکسال است. یعنی حتی اگر سالی باشد، بیمه نامه را تمدید نمی کند، جریمه دیرکرد بیمه نامه، برای یک سال حساب می شود.

حساب جریمه دیرکرد تمدید بیمه

برای محاسبه جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث، کافی است قیمت بیمه شخص ثالث که هر سال توسط بیمه مرکزی اعلام شود را بر 365 تقسیم کنید. به عنوان مثال، در صورت پرداخت بیمه شخص ثالث وسیله‌ای، معادل 5 میلیون تومان باشد، نرخ جریمه دیر تمدید بیمه این وسیله، روزانه حدود 13.7 هزار تومان است.

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث خودرو سواری

نرخ جدید بیمه شخص ثالث در سال 1401، جریمه دیرکرد انواع وسایل نقلیه، به صورت زیر محاسبه می‌شود:

وسیله نقلیه نرخ بیمه نامه 1401 جریمه دیرکرد بیمه ۱۴۰۱
سواری کمتر از 4 سیلندر 2 میلیون و 344 هزار تومان روزانه حدود 6,400 تومان
پیکان، پراید، سپند 2 میلیون و 776 هزار تومان روزانه حدود 7,600 تومان
سایر سواری 4 سیلندر 3 میلیون و 263 هزار تومان روزانه حدود 8,900 تومان
سواری بیش از 4 سیلندر 3 میلیون و 652 هزار تومان روزانه حدود 10,000 تومان

*نرخ بیمه ثالث، شفاف اعلام بیمه مرکزی است.
همچنین توجه داشته باشید که جریمه دیرکرد بیمه ثالث موجود در جدول فوق، صرفاً برای «خودروهای سواری شخصی» بوده است و جریمه سایر خودروها مانند مسافربرها، انواع وانت، وانت، مینی‌بوس، اتوبوس و ماشین آلات ساختمانی، به طور خاص می‌شود.

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث موتورسیکلت

محاسبه جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث موتورسیکلت نیز دقیقا مشابه خودروهاست؛ بنابراین، نرخ جدید بیمه شخص ثالث در سال 1401، جریمه دیرکرد بیمه موتورسیکلت، به صورت زیر محاسبه می‌شود:

نوع موتورسیکلت نرخ بیمه نامه 1401 جریمه دیرکرد بیمه 1401
گازی 582 هزار تومان روزانه حدود 1,600 تومان
دنده‌ای 1 سیلندر 711 هزار تومان روزانه حدود 1,900 تومان
2 سیلندر یا بیشتر 781 هزار تومان روزانه حدود 2,100 تومان
دنده‌ای 3 چرخ (سایدکار) 840 هزار تومان روزانه حدود 2,300 تومان

*نرخ بیمه ثالث، شفاف اعلام بیمه مرکزی است.


اخبار بیمه نامه در ایران

آخرین خبرها درباره قیمت بیمه شخص ثالثافزایش تعرفه بیمه‌ها در سال جدید، نرخ جریمه بدون بیمه، قیمت بیمه موتورسیکلت، نحوه انتقال بیمه ثالث، قوانین مهم درباره بیمه بدنه خودرو و نرخ جدید دیه را در مقالات منتخب زیر مطالعه کنید:

اخبار جرایم راهنمایی و رانندگی

مهم ترین و جدیدترین خبرها درباره انواع جریمه راهنمایی و رانندگی، شامل اخبار جریمه طرح ترافیک، اخبار جریمه عوارض آزادراهی، اخبار جریمه معاینه فنی، اخبار جریمه سرعت غیرمجاز، اخبار جریمه بیمه شخص ثالث، نحوه ارسال پیامک جریمه و … را در مجموعه مقالات منتخب زیر مطالعه کنید:

منبع: https://bama.ir/o/e23wpw7r


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها: