دریافت گواهینامه موتورسیکلت 16 ساله ها (نوجوانان)

گواهینامه موتورسیکلت نوجوانان از زمستان

تیر 1403: سرنگ احمد کرمی اسد، رئیس مرکز صدور گواهینامه راهور فراجا، از کاهش سن دریافت گواهینامه موتورسیکلت خبرداد و گفت از زمستان امسال 16 سال‌ها می‌توانند گواهینامه دریافت کنند.

وی توضیح داد که در صدور گواهینامه رانندگی در سال ۱۳۹۰، تمامی موتورسیکلت‌ها فقط امکان دریافت یک نوع گواهینامه را دارند و می‌توانند بر اساس شرایطی که در آئین نامه تعریف شده با حداقل ۱۸ سال و داشتن سلامت جسمی، روحی و روانی طی آموزشهای نظری انجام شود. و عملی و قبولی در می‌توانستند گواهینامه موتورسیکلت را دریافت کنند. اما با مصوبه جدید هیئت وزیران، گواهینامه موتورسیکلت به ۴ نوع تفکیک شده است که البته این آیین نامه برابر هیأت وزیران یک سال پس از تصویب یعنی در زمستان ۱۴۰۳ اجرا می شود، که در این مدت پلیس راهور و سایر سازمان ها ملزم هستند که زیر نظر هیئت وزیران هستند. ساخت‌های لازم را برای اجرا آماده می‌کنند.

مرکز رئیس صدور گواهینامه راهور فراجا اعلام کرد این ۴ نوع گواهینامه موتورسیکلت شامل الف میم، «الف ۱»، «الف ۲» و «الف» است. برای دریافت گواهینامه «الف میم» و «الف ۱» می‌شود که این ۲ نوع را دریافت کرد با حداقل ۱۶ سال سن می‌توان نام برد و در آزمون شرکت‌کننده که شرط شرط آن دوره‌های آموزشی عملی و ارائه گواهی سلامت جسمی و روحی و روحی بود. سبک و سیکلت‌های مختصر است و در آئین نامه تفکیک شده است که برای چه موتورسیکلت‌هایی، موتورها می‌توانند از این دو نوع گواهینامه استفاده کنند.

برای گواهینامه «الف ۲» حداقل سال همان ۱۸ سال است که در حال حاضر اجرا می شود و مشابه همان وضعیت مورد تقاضای می شود با داشتن سن ۱۸ نام و در نهایت گواهینامه نوع «الف» که بالاترین رتبه را دارد. کنند. قبل از اجرا در یک بازه زمانی که این طرح‌ها به‌روزرسانی می‌شوند و نسبت به توجیه آموزشگاه‌هایی که مسؤولیت‌های آموزشی را می‌توان انجام داد تا آموزشگاه‌هایی که مجاز هستند نسبت به آموزش‌هایی که در این بازه زمانی اقدام می‌کنند، انجام شود.

وی درباره شکل ظاهری گواهینامه‌ها توضیح داد ظاهری فقط گواهینامه هیچ تفاوتی ندارد و یک شکل است که همه پایه‌ها بر اساس شرایط مجاز بودن راننده می‌شود. در روزهای آینده گواهینامه ۲ زبان چاپ خواهد شد که تمامی پایه‌هایی که مجاز به رانندگی با وسایل نقلیه هستند عبارتند از ۴ پایه موتورسیکلت که مهارت آن را کسب کرده و می‌تواند گواهینامه دو زبانه را دریافت کند.

شرایط ثبت نام گواهینامه موتور نوجوانان

دی 1402: طبق مصوبه جدید هیئت وزیران، افراد 16 ساله هم گواهینامه موتورسیکلت‌های مندرج در جدول منتشر شده را دریافت می‌کنند. لازم به ذکر است در اجرای دولت الکترونیک، تمام مراحل ثبت نام به صورت برخط انجام می شود. به‌منظور ارائه‌سازی زیرساخت‌های لازم، این اجرا از یکسال دیگر اجرا خواهد شد.

مجوز اینیه، موتورسیکلت‌های موجود در کشور، به گروه‌های دسته‌بندی شده‌اند:

جدول جدول فوق، گواهینامه گواهی انواع موتور سیکلت، مطابق زیر خواهد بود:

گواهینامه موتورهای (الف-م) و (الف -1):

1. داشتن حداقل سن شانزده سال.
2. ارائه گواهی سلامت جسمی و روانی از مراجع صلاحیتدار پزشکی.
3. ارائه گواهی طی آموزش عملی از آموزشگاه ها یا مراکز مجاز آموزش رانندگی.
4. قبول شدن در آزمون‌های نظری آیین‌نامه و مهارت عملی رانندگی با موتورسیکلت متناظر.

شرایط دریافت گواهینامه موتورهای (الف-2):

1. داشتن حداقل سن هجده سال تمام.
2. ارائه گواهی سلامت جسمی و روانی از مراجع صلاحیتدار پزشکی.
3. ارائه گواهی طی آموزش عملی از آموزشگاه ها یا مراکز مجاز آموزش رانندگی.
4. قبول شدن در آزمون‌های نظری آیین‌نامه و مهارت عملی رانندگی با موتور سیکلت متناظر.

شرایط دریافت گواهینامه موتورهای (الف):

1. داشتن حداقل سن بیست و یک سال تمام.
2. اسپری شدن حداقل دو سال تمام از تاریخ دریافت گواهینامه رانندگی (الف-2).
3. ارائه گواهی سلامت جسمی و روانی از مراجع صلاحیتدار پزشکی.
4. ارائه گواهی طی آموزش عملی از آموزشگاه ها یا مراکز مجاز آموزش رانندگی.
5. قبول شدن در آزمون‌های نظری آیین‌نامه و مهارت عملی رانندگی با موتور سیکلت متناظر.

نکات مهم درباره گواهینامه موتور نوجوانان

1. افراد دارای سن بیست و چهار سال تمام و بالاتر، از شرط تایید گواهینامه رانندگی (الف -2) معافند.

2. گواهینامه‌های رانندگی (به استثنای گواهینامه پایه یکم) که یکی از انواع پایه‌های گواهینامه‌های رانندگی می‌باشند را دارد، از شرایط شرکت در آزمون نظریات آیین‌نامه معافند.

3. منظور از گواهینامه تطابق مناسب با هر موتور سیکلت، نوع گواهینامه مورد نیاز، گواهی ملی تشخیص نوع صادر شده از سازمان استاندارد ایران، در کارت وسیله نقلیه توسط راهنمایی و رانندگی درج خواهد شد. وزارت صنعت، معدن و تجارت شرکت‌های سازنده موتور سیکلت را به درج گروه موتور سیکلت در سند صادر می‌کند، گواهی بر این است که نوع صادره از سازمان ملی استاندارد ایران، ملزم می‌نماید.

4. به منظور تحقق الکترونیک، تمام مراحل ثبت‌نام دولت، گواهینامه‌های رانندگی ثبت شامل درخواست، احراز هویت، بررسی صلاحیت‌ها و شرایط گواهینامه رانندگی، پرداخت هزینه‌های مرتبط با صدور گواهینامه رانندگی در چهارچوب مقررات، معاینات پزشکی، دریافت گواهی آموزشی، اسپری کردن. آزمون‌های نظری و عملی، نظارت بر آموزش و فعالیت مربیان و آموزشگاه‌های رانندگی و صدور گواهینامه با ایجاد پرونده الکترونیکی و از طریق سامانه یکپارچه خدمات صدور گواهینامه به صورت برخط توسط راهنمایی و رانندگی انجام خواهد شد.

امکان دریافت گواهینامه با سن 16 سال

دی 1402: علی بهادری جهرمی، بیان دولت، اعلام کرد امکان دریافت گواهینامه موتورسیکلت برای نوجوانان 16 ساله فراهم شده است. برای برخی از موتورسیکلت‌ها که در جدول آیین‌نامه ذکر شده، گواهینامه دریافت می‌کنند، این افراد می‌توانند از ارائه مقدمه‌ای آیین‌نامه استفاده کنند. وی توضیح داد، تمام فرآیندهای دریافت این نوع گواهینامه الکترونیکی و غیرحضوری انجام می‌شود. جزییات بیشتر این خبر، پس از تصویب آیین نامه مذکور، اطلاع رسانی می شود.

منبع: https://bama.ir/o/d6a8qy4


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها: