رکوردشکنی مکتی اسپرلینگ در هوکنهایم

رکوردشکنی مکت مورتی اسپرلینگ پیور در هوکنهایم

مک‌مورتی اسپرلینگ، یک مسابقه‌ی الکتریکی است که خودروی کوچکی دارد و در پیست طراحی می‌شود.

اکنون این خودروی برقی کوچکست رکوردها را در پی هوکنهایم ثبت کند. مک‌مورتی اسپرلینگ یک دور پیست هوکنهایم را تنها در 1 دقیقه و 24.43 دقیقه طی کند. این معناست که اسپرلینگ برقی حتی از خودروهای مسابقه‌ای DTM (با گلگیرهای بزرگ و کامل) سریع‌تر بوده است. زیرا سریع‌ترین رکورد این پیست مربوط به سال 2020 و خودرو DTM بوده است، که حتی 3.907 ثانیه از آن سریع‌تر بوده است.

اما مهم‌تر از آن، اسپرلینگ رکوردهای پرکار مشهور مرسدس AMG One را نیز بزند. این هایپرکار در واقع نسخه جاده‌ای خودروهای فرمول یک می‌شود و بسیار سریع است. اما اسپرلینگ 14.1 سریعتر از آن در پیست هوکنهایم عمل کرده است. مرسدس AMG One قبلا تایم یک دقیقه و 38.5 ثانیه را در پیست هوکنهایم ثبت کرده بود.

اسپرلینگ دو موتور الکتریکی و خروجی 1000 اسب‌بخاری دارد. اما نکته قابل توجه و تامل این است که این هایپرکار کوچک برقی، تنها از 75 درصد توان و داونفورس خود برای ثبت این رکورد استفاده کرده است. زیرا این رکوردشکنی با یک پروتوتایپ بوده است.

این رکورد در تاریخ 8 ژوئن و با رانندگی مکس چیلتون، راننده سابق فرمول یک، ثبت شد. وی پیش از این در مسابقات فستیوال سرعت گودوود نیز با مک‌مورتی مسابقه داده و رکوردشکنی کرده بود.

ویدیویی که از فستیوال گودو منتشر شد، به اندازه کافی سرعت مک‌مورتی اسپرلینگ را نشان نمی‌داد. اما ویدیو منتشر شده از پیست هاکنهایم، بسیار واضح است. در این ویدیو می‌توان دید که نسبت به سایر پرکارها چقدر سریع‌تر است. برای مثال، در این ویدیو، مک‌مورتی از کنار یک پاگانی هوایرا R عبور می‌کند و یک موشک رد می‌شود.

مکس چیلتون بارها از عملکرد خود شکایت کرده و گفته است که دیرترمز می‌گیرد؛ اما با این حال، می‌بینیم که خودرو بدون خطایی پیش می‌رود. بدون شک سیستم فن آن، نقش به‌سزایی در حفظ خودرو در پیست دارد.

معرفی مکتی اسپرلینگ پیور

اگر به خاطر داشته باشید، سال گذشته نام مک مورتی اسپرلینگ – McMurtry Spéirling – به عنوان رکوردشکن مسابقات تپه‌نوردی گودوود، مطرح شد. این خودروی برقی تحت هدایت راننده سابق مک‌لارن یعنی مکس چیلتون، در مدت 39.08 ثانیه مسیر مسابقه را طی کند، یعنی 0.8 ثانیه سریع‌تر از رکورد قبلی که در سال 2019 با فولکس واگن ID.R تحت هدایت رومن دوماس بود، به ثبت رسید.

خبر ثبت شتاب صفر تا صد کیلومتر برساعت در 1.4 ثانیه توسط مک مورتی اسپرلینگ همین اواخر سال گذشته منتشر شد. اکنون مکتی اتوموتیو با کمال افتخار از برنامه تولید یکصد دستگاه اسپرلینگ پیور خبر داده است.

طراحی مکتی اسپرلینگ پیور

مکتی اسپرلینگ پیور به عنوان یک خودروی برقی مخصوص پیست مسابقات، شاسی فیبرکربن مونووکوک تولید می‌شود. بدنه مکت مورتی اسپرلینگ پیور در طول، عرض و ارتفاع به ترتیب 3.45، 1.58 و 1.02 متر اعلام شده است. بدنه مکت مورتی اسپرلینگ پیور بر رینگ‌های 18 اینچی سبک وزن است، که تایرهایی به عرض 270 و 300 میلی‌متر را در محورهای جلو و عقب به همراه دارد.

مکتی اسپرلینگ پیور

بنابر اعلام سازنده، استفاده از پدال‌ها و فرمان قابل تنظیم در این خودرو، فضای لازم برای قرارگیری رانندگان با قد 2 متر و وزن 150 متر را فراهم کرده است.

مشخصات فنی مک مورتی اسپرلینگ پیور

با وجود وزن نزدیک به هزار متری مک مورتی اسپرلینگ پیور، این خودرو هزار اسب‌بخار قدرت در اختیار دارد. مجموعه باتری 60 کیلووات ساعت نیز در مدت فقط 20 دقیقه شارژ می‌شود و نیروی لازم برای پیمودن 10 دور از پیست سیلوراستون را فراهم می‌کند. فعلا از شتاب صفر تا صد مک مورتی اسپرلینگ پیور اطلاعی نداریم اما حتی اگر عملکرد این خودرو با نمونه سال قبل هم یکسان باشد، انتظار داریم که کمتر به سرعت 306 کیلومتر برساعت دست کند.

بنابر اعلام سازنده، عملکرد سیستم خنک‌کننده این خودرو تا 15 درصد نسبت به مدل سال گذشته بهبود یافته، وزن آن 14 درصد کاهش یافته است.

مکتی اسپرلینگ پیور

مکتی اتوموتیو از تغییرات تغییر بر سیستم تعلیق، قطعات بدنه و آیرودینامیک هم غافل نمانده است و ساختار برخی از قطعات فنی از جمله سازه برقی، ترمزها، فرمان برقی و شاسی را نیز بازنگری قرار داده است، تا به کاهش وزن خودرو کمک کند.

علاوه بر بروزرسانی جعبه دنده و نصب سامانه مدیریت دما برای مجموعه باتری، امکان سفارش ترمز ضد قفل فراهم شده است.

برنامه تولید مکتی اسپرلینگ پیور

انتظار داریم که نمونه آزمایشی این خودرو را ماه آینده در گودوود FoS مشاهده کنید. تولید از 2024 و تحویل مشتری از 2025 آغاز خواهد شد. قیمت مک مورتی اسپرلینگ پیور 820 هزار پوند تعیین شده است که معادل معادل 954 هزار یورو یا 1.04 میلیون دلار است. البته این رقم شامل وجه و هزینه های جانبی نیست.

مک‌مورتی Speirling در گودوود

رکوردشکنی مک مورتی Speirling در گودوود

جذاب‌ترین خودرویی که امسال در جشنواره سرعت گودوود (جشنواره سرعت) شرکت کرده است، سریع‌ترین از بقیه مسیرهای رقابت را بپیماید. در واقع McMurtry Speirling با رانندگی Max Chilton، راننده سابق فرمول‌یک و ایندی‌کار، مسیر را در مدت زمان 39.08 به طور کامل طی کرد و رکورد را به ثبت رساند. این رکورد در روز یک‌شنبه و پس از رسیدن به دومین دور برتر یک روز زودتر، با زمان 40.056 ثبت شد.

جای تعجب نیست که McMurtry Speirling با شتاب صفر تا صد کم‌تر از یک و نیم ثانیه، سریع‌ترین خودرو در مسیر گودوود باشد. سرعت این خودرو به صورت الکترونیکی روی 241 کیلومتر برساعت محدود شده بود. راین خودرو برقی کوچک تک‌سرنشینه، با درهای گالوینگ خود، حدود 0.8 ثانیه سریع‌تر از رکورد قبلی است که توسط رومن دوما با شناسه فولکس‌واگن. آر. در سال 2019 ثبت شد، عمل کند.

خبرگزاری Autocar گفت‌وگویی را با مدیریت این شرکت انجام داد و وی گفت که خودرویی خیابانی را در برنامه دارند. توماس یتس می‌دهد که این محصول همان شتاب را می‌دهد و به تعداد انگشت‌شماری تولید می‌کند. حداقل 1.22 میلیون دلار هر نسخه قیمت خواهد داشت.

مک‌مورتی Speirling در گودوود

وی در ادامه افزوده که تولیدی یک جفت نسبت موتور الکتریکی در قسمت عقب دارد و قدرت به وزن، 1000 اسب‌بخار در هر تن است. همچنین یک پکیج باتری 60 کیلو واتساعتی در نظر گرفته شده است که آن را 483 کیلومتر برد.

با اضافه شدن برف‌پاک‌کن‌های الزامی، چراغ‌های جلو و سایر عناصر برای قانونی بودن تردد در جاده، به اندازه خودرو موجود در گودوود آیرودینامیک نخواهد بود. McMurtry می‌گوید که خودرو برقی ویژه پیست، نیروی بیش‌تری نسبت به یک خودروی فرمولیک، در سرعت‌های 241 کیلومتر برساعت تولید می‌کند.

مک‌مورتی Speirling در گودوود

جالب است که مدل دوم این شرکت بیان کرد که از برنامه های قبل و کوچکتر از Speirling استفاده می شود. این خودرو تنها 3.5 متر طول، 1.7 متر عرض و 1.1 متر ارتفاع داشت.

منبع: https://bama.ir/o/d9qp9xa8


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها: