سرمایه‌گذاری هنگفت چینی‌ها بر روی خودروهای برقی

مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی، یک تحقیق و آنالیز جدید ارائه کرد، که در آن می‌دهد دولت چین بین سال‌های 2009 تا 2023، مبلغ 230.8 میلیارد دلار برای کمک به شرکت‌های تولیدکننده خودروهای برقی هزینه کرده است. این مرکز مطالعات همچنین تخمین زده است که بین سالهای 2009 تا 2017، 6.74 میلیارد دلار هزینه شده است و بنابراین بیش‌تر این هزینه‌ها در سال‌های گذشته بوده است.

این مطالعه نشان می‌دهد که مبلغ هزینه بین سال‌های 2018 تا 2020 برابر شده و از سال 2021 نیز دوباره افزایش چشمگیری داشته است. البته این اعداد تخمینی و حدودی هستند. مرکز مطالعات بین‌المللی تاکید کرده است، که دولت چین به هر روشی از خودروهای برقی کاملاً حمایت می‌کند. این حمایت‌ها شامل تخفیف‌ها، معافیت‌های مالی و تامین زیرساخت‌های مالی است.

همچنین دولت خودروهای برقی برای خود خرید و از برنامه‌های توسعه خودروسازان حمایت می‌کند. سطح این حمایت‌ها متفاوت است؛ اما دولت های چین در چند سال گذشته برنامه های تحقیق و توسعه را تا حد زیادی افزایش داده است. این هزینه‌ها در سال 2009 تا 2017 تنها 2 میلیارد دلار بود و در سال 2018 به 3.6 میلیارد دلار رسید. در سال گذشته نیز 4.3 میلیارد دلار در این بخش خرج شد.

علاوه بر حمایت‌ها، موارد دیگری نیز مانند اهدای زمین، تخفیف در برق، یارانه تامین‌کنندگان و … وجود دارد. برای مثال، شرکت CATL، غول تامین کننده باتری، در سال گذشته 809.2 میلیون دلار یارانه دریافت کرده است. این مبلغ از 10 برابر مبلغی است، که آن‌ها در سال 2018 بیش از آن را دریافت کردند. همچنین دو برابر پرداخت شده در سال 2022 است. این رقابت ها برای سایرین در چین بازارهایی هستند که خودروهای برقی چینی می‌توانند، یا می‌کنند.

در واقع چین تنها کشوری است که از خودروسازان و خودروهای برقی حمایت می‌کند و حمایت از آن واقعاً چشمگیر و انبوه است. البته این حمایت عظیم، مشکلاتی را نیز به همراه دارد. گفته می‌شود در چین بیش از 200 کارخانه تولید خودرو برقی وجود دارد، که تنها تعداد کمی از آن‌ها سودآور هستند. همچنین تولید بیش از حد از خودروهای برقی، باعث جنگ قیمتی در داخل می شود.

مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی باور دارد که سرانجام از خودروسازان چینی نهایتا خواهد شد. اما در همین حال، از آن‌ها به ستون اصلی تولیدکنندگان جهانی تبدیل می‌شوند.

جدیدترین اخبار خودرو را در باما بخوانید.

منبع: https://bama.ir/o/asa739


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها: