مزایده اموال تملیکی خودرو (شهریور 1402)

مهر 1401: روز سه‌شنبه، 19 مهرماه 1401، لیست برندگان نهایی مزایده شماره 565 خودروهای اموال تملیکی اعلام شد:

»» لیست برندگان مزایده اموال تملیکی ««

عبدالمجید اجتهادی، سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی، می‌گوید از میان حدود 1062 دستگاه، حدود 75 دستگاه در این مزایده به فروش نرفت.

آمار خودروهای فروخته شده در مزایده مهر

آمار موجود از دور نخست مزایده نشان می دهد که بیش از 13 هزار نفر در مزایده شرکت کردند. 965 خودرو به ارزش 281 متوسط ​​میلیارد تومان به فروش رفت که رشد قیمت‌های پیشنهادی 85 درصد بوده است. 1260 ضمانت‌نامه برابر ضوابط قانونی به دلیل نرسیدن اصل ضمانت‌نامه و یا مغایرت‌های اسنادی و اطلاعاتی ابطال شدند.

بر اساس گفته‌های آقای اجتهادی، شش هزار پیشنهاد از سوی 20 هزار ثبت‌نامی جدید بوده است. یک نفر شخص حقیقی برای 281 خودرو درخواست ارائه کرده و یک شخص حقوقی نیز برای 258 خودرو درخواست ارسال کرده است. 10 پیشنهاد‌ که بیش‌ترین پیشنهاد را ارائه کردند، همگی از مزایده‌های حرفه‌ای و قدیمی هستند که از قبل در سامانه حضور داشتند.

دلیل حذف برخی از خودروها از مزایده مهر

مهر 1401: رئیس سازمان اموال تملیکی، اعلام کرد که حدود 58 دستگاه خودرو به دلیل مغایرتی در اطلاعات خودروها، از لیست مزایده خارج شدند. در ادامه 982 خودرو به ارزش هزار و 809 میلیارد تومان در مزایده قرار گرفت.

بر اساس گفته‌های وی، در این مزایده تعداد بازدیدکنندگان از سایت ستاد بیش از دو میلیون و 178 هزار نفر بوده است. تعداد ثبت نام ها به عدد 23 هزار و 180 رسید. حدود 13 هزار نفر بودند. از جمله شرایط لازم برای ضمانت‌نامه 15 درصدی است که باید می‌شد. بخشی از ضمانت نامه‌ها (حدود هزار مورد) مشکل دارد که قانون این افراد حذف شوند. ودیعه‌های سپرده شده، حدود سه هزار میلیارد تومان بوده که نیمی از آن به صورت نقدی بوده است. تنظیم مقررات بازگشایی آغاز خواهد شد.

شرایط ثبت نام و شرکت در مزایده مهرماه

مهر 1401: اولین مرحله مزایده خودروهای وارداتی که در اختیار اموال تملیکی قرار می گیرد، از هفتم مهرماه 1401 آغاز می شود. جزییات مزایده این خودروها به شرح زیر اعلام شده است:

1- زمان مزایده خودروهای اموال تملیکی، از ساعت 8 صبح پنجشنبه 7 مهرماه آغاز شده و در ساعت 24 ساعت روز پنجشنبه 14 مهرماه 1401 نیز به پایان می‌رسد.

2- درخواستان جهت ثبت نام در مزایده اموال تملیکی، باید به سامانه اینترنتی ستادیران به نشانی eauc.setadiran.ir مراجعه کنید. مشخصات فنی خودروها و اینکه در کدام شهر و در کدام بندر قرار دارند، روی سایت اموال تملیکی بارگذاری می‌شود.

3- ثبت نام در مزایده خودروهای اموال تملیکی، ملزم به داشتن گواهی امضای الکترونیکی (توکن) است. این گواهی فقط از طریق مراجعه حضوری به دفاتر ثبت اسناد، قابل دریافت است.

4- داشتن کد ملی (برای افراد حقیقی) یا کد اقتصادی (برای افراد حقوقی) الزامی است. همچنین درخواستان جهت شرکت در، حداقل باید 15 درصد قیمت پایه خودرو را واریز کنند.

5- بازدید از خودروها، در تمام روزهای هفته، از تاریخ هفتم لغایت 12 مهرماه و از ساعت 8 صبح تا 14 امکان پذیر است. بیش از 90 درصد خودروهای به حراج گذاشته شده در استان بوشهر قرار دارند و مابقی خودروها نیز در استان‌های خوزستان، هرمزگان، قم، آذربایجان شرقی، مازندران، گیلان، و تهران فارس هستند.

»» فهرست خودروهای انبار شده در هر استان ««

6- پیشنهادان در صورت ثبت پیشنهاد قیمت، فقط تا ساعت 14 روز چهارشنبه 13 مهرماه 1401، امکان انصراف از شرکت در مزایده را دارند.

7- بررسی پیشنهادات قیمتی ثبت شده برای حراج خودروهای اموال تملیکی، از ساعت 12 روز شنبه 16 مهرماه 1401 آغاز می شود.

8- خودروهایی که در این مزایده، به حراج گذاشته می‌شوند، پرونده‌های قضایی آنها تا به این لحظه، اعلام برائت نشده است. بنابراین اگر اعلام برائت برای آنها صورت گرفت، خودروها مجدداً به مالکان آنها برگردانده می‌شوند. همچنین برخی از این خودروها، متعلق به چند فرد و چند شرکت است و توقیف آن‌ها به دلیل گواهی جعل ثبت سفارش بوده است که تلقی می‌شود.

9- خودروهایی که در مزایده مهرماه 1401 اموال تملیکی، به حراج گذاشته می‌شوند، عبارتند از:

  • 459 دستگاه هیوندای
  • 182 دستگاه کیا
  • 154 دستگاه تویوتا
  • 152 دستگاه باامو
  • 62 دستگاه لکسوس
  • 43 دستگاه پورشه
  • 8 دستگاه بنز
  • 1 دستگاه ولو

10- تمام خودروهایی که در این مزایده، فروخته می‌شوند، می‌توانند شماره‌گذاری کنند و بتوانند پلاک ملی دریافت کنند.

11- منابع حاصل از فروش این خودروها به خزانه دولت واریز می شود. البته اگر برای این خودروها رای برائت صادر شود، منابع از خزانه، به‌هایی که قوه قضاییه حساب می‌کند، واریز می‌شود.

12- برندگان مزایده اموال تملیکی، حداکثر تا سه روز بعد از مزایده، فرصت دارند برای تسویه مراجعه کرده و خودرو را تحویل بگیرند.

13- برای ثبت نام در مزایده اموال تملیکی، ارتباطی وجود ندارد. بنابراین می‌توان در مزایده چند خودرو شرکت کند.

14- قیمت گذاری خودروهای اموال تملیکی، توسط هیئت سه نفر از مقامات رسمی دادگستری انجام شده و قیمت پایه در سایت ستادیران نیز ذکر می‌شود. کمترین قیمت پایه، برای یک دستگاه سراتو به ارزش 670 میلیون تومان بوده است. قیمت پایه را هم یک دستگاه پورشه ماکان با ارزش 7 میلیاردو 200 میلیون تومان به خود اختصاص داده است.

15- اگر خودرویی در مزایده مهرماه 1401 به فروش نرفت، دوباره به مزایده گذاشته خواهد شد.

16- مالکان خودروهای توقیف شده نیز می‌توانند در مزایده اموال تملیکی شرکت کنند.

17- در این مرحله از مزایده خودروهای اموال تملیکی، حدود 1000 دستگاه خودروی تولیدی، با مجموع ارزش قیمت پایه 2 هزار و 37 میلیارد تومان برای فروش گذاشته شده است.

18- خودروهایی که در این مزایده حراج گذاشته می‌شوند، غالیا از سال‌های 1396 و 1397 در انبارهای مختلف نگهداری می‌شوند. بنابراین ممکن است نیاز به تعمیرات بدنه یا حتی تعمیرات فنی داشته باشند. اما به هرحال، پس از فروش این خودروها به برندگان مزایده، امکان مرجوعی آنها وجود ندارد.

منبع: https://bama.ir/o/p3jdxr


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها: