نحوه پرداخت اقساطی خلافی خودرو و موتور سیکلت (1402)

قسط بندی خلافی امکان پذیر است؟

قبل از هرچیز، باید این نکته را بدانید که وقتی درباره پرداخت اقساطی خلافی صحبت می‌کنیم، منظورمان این نیست که جرایم رانندگی را می‌توان قسط‌های مختلف، پرداخت و اصطلاحا آنرا قسط بندی کنید! بلکه منظور این است که هر کدام از جرایمی که برای شما ثبت شود را می‌توان به صورت ویژه (مورد به مورد) پرداخت کرد.

به عنوان مثال، «جریمه ورود ممنوع»، «جریمه استفاده از موبایل حین رانندگی» و همچنین «جریمه پارک ممنوع» را برای وسیله نقلیه شما ثبت کنید. حال اگر یک مورد از سه جرایم فوق یا دو مورد از جرایم فوق را پرداخت کنید، اصطلاحا می‌گویند که جرایم رانندگی را بصورت اقساطی پرداخت کرده است. این روش، معمولاً مناسب رانندگانی است که نمی‌تواند تمام جایگزینی موتور و ماشین را به صورت یکجا، پرداخت کرده و یکجا نیز آنرا تسویه کند.

شرایط پرداخت اقساطی خلافی چیست؟

هر سال، میزان خلافی توسط پلیس راهنمایی و رانندگی و اعلام می‌شود. در چند سال اخیر، این مبلغ معادل است 3 میلیون تومان تعیین شده است.

بنابراین اگر مجموع خلافی خودرو (یا موتورسیکلت) کمتر از 3 میلیون تومان باشد، می‌توانید از شرایط پرداخت اقساطی خلافی استفاده کنید. اما در صورتی که مجموع خلافی، بیشتر از 3 میلیون تومان باشد (و وسیله نقلیه نیز هنوز توقیف نشده باشد)، ابتدا باید یک یا چند مورد از جرایم ثبت شود تا جرایم خلافی‌تان را پرداخت کند، به کمتر از 3 میلیون تومان برسد. سپس مابقی جرایم را می‌توان به روش اقساطی تسویه کرد.

نکته اول: در صورتی که خودرو یا موتورسیکلت، تحت پیگرد قضایی باشد، یا در صورت تصویری که وسیله نقلیه دارای شکایت باشد، به هیچ عنوان نمی توانید روش پرداخت اقساطی خلافی خودرو و موتور استفاده کنید.

نکته دوم: یکسری از دستورات راهنمایی و رانندگی (مانند سرعت غیرمجاز، عبور از چراغ قرمز، حرکت مارپیچ، دنده عقب در اتوبان، رانندگی در حالت و …) هستند که به عنوان «تخلفات حادثه‌ساز» شناخته می‌شوند. در مواردی که میزان جرایم قانون مربوط به تخلفات حادثه‌سازی است که برای شما ثبت می‌شود، بیشتر از 40% کل هزینه‌های خلافی‌تان باشد، نمی‌توانید از طرح پرداخت اقساطی خلافی موتور و خودرو استفاده کنید.

نکته سوم: در صورتی که خودرو یا موتورسیکلت شما، در سن فرسودگی، امکان پرداخت اقساطی جرایم را وجود دارد. جهت اطلاع از تشخیص خودروهای فرسوده و غیرفرسوده، حتما مقاله سن فرسودگی وسایل نقلیه را مطالعه کنید.

پرداخت اقساطی خلافی ماشین توقیفی

فراموش نکنید که برای خودروهای توقیف شده، ارائه می شود گواهی عدم خلافی، الزامی است. بنابراین در صورتیکه خودرو یا موتورسیکلت شما توقیف شده باشد، باید تمام خلافی را انجام دهید.

اما به جای پرداخت یک خلافی خودرو پلیس راهور این امکان را می دهد تا مالکان این وسایل را ارائه کند، در صورت ارائه مدارک موردنیاز، وسیله نقلیه خلافی را در یک «مهلت مشخص» می کنند. برای انجام این کار، مدارک زیر لازم است:

1. مراجعه به ستاد ترخیص خودرو (درج شده در قبض پارکینگ)
2. ارائه مدارک هویتی مالک (کارت ملی، شناسنامه )
3. ارائه مدارک شناسایی وسیله نقلیه (کارت، برگ سبز و …)
4. احراز شرایط ترخیص از پارکینگ توسط کارشناس راهور
5. ارائه برنامه جهت پرداخت خلافی توسط مالک
6. اعطای فرصت یکساله به مالک برای پرداخت خلافی

پرداخت اقساطی از سایت راهور 120 چگونه است؟

1. به سامانه اینترنتی راهور 120 به نشانی rahvar120.ir مراجعه کنید. سپس گزینه «استعلام تخلفات رانندگی» را انتخاب کنید.

2. بعد از انتخاب گزینه استعلام اشتباهات، به صورت خودکار به سامانه اینترنتی صها منتقل می‌شوید. در صورتی که قبلاً به این سامانه وارد شده باشید، با داشتن نام کاربری (کد ملی) و کلمه عبور، می‌توانید وارد این سامانه شوید.

اما در صورتیکه در سامانه سامانه صحا، نام‌نویسی نشده‌اید، گزینه «ثبت نام» را انتخاب کرده و پس از انجام مراحل احراز هویت، حساب کاربری خود را انتخاب کنید. همچنین در تصویری که کد ملی و شماره موبایل‌تان با هماهنگی‌های مشابه دارند، می‌توان از گزینه «ورود از طریق پنجره ملی خدمات دولت هوشمند» استفاده کرد و به سامانه خرید وارد شد.

3. ورود به سامانه سها، در قسمت «استعلام تخلفات رانندگی» بارکد مندرج روی شما باید وسیله نقلیه را وارد کنید.

بارکد کارت وسیله نقلیه، عددی است 8 رقمی یا 9 رقمی، که پشت کارت و بصورت عمودی، حک شده است. توجه داشته باشید که عدد VIN را با عدد بارکد، اشتباه نگیرید! در تصویر زیر، محل درج برکد، در کارت‌های قدیم و نشان جدید داده شده است.

5. در صورت خلافی، تمام جرایمی که برای وسیله نقلیه شما ثبت شده باشد، نشان می‌شود. حالا برای پرداخت اقساطی خلاف ماشین و موتور، کافی است یک یا چند مورد خلافی را انتخاب کرده و تیک مربوط به آنها را بزنید. در پایان، به درگاه بانکی جهت پرداخت خلافی معلوم شد.

پرداخت اقساطی خلافی در باما

با کمک سامانه جدید استعلام خلافی خودرو و موتورسیکلت باما، هم می‌توانی استعلام خلافی را آنلاین بگیری و هم می‌توانی اقساطی خلافی را انجام بدهی.

برای این منظور ابتدا به آدرس bama.ir/traffic-violation وارد و پلاک وسایل نقلیه را وارد کنید. سپس گزینه استعلام خلافی با جزییات را انتخاب کنید.

در این روش، پس از انجام مراحل احراز هویت و پرداخت هزینه استعلام (براساس تعرفه مصوب دولتی)، لیست خلافی وسیله نقلیه، نشان داده می شود. می‌توان هر کدام از جرایم ثبت‌شده را به‌صورت جداگانه، انتخاب کرده و آن‌ها را نیز به‌صورت جداگانه، پرداخت کنند.


بیشتر بخوانید:
. نحوه اعتراض به خلافی
. استعلام و خلافی

منبع: https://bama.ir/o/a8ss9xys


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها: