ورنه؛ تاکسی خودران دونفره | bama.ir

مت ریماک (Mate Rimac) با تاسیس شرکت ریماک و معرفی سوپراسپرت برقی به نام نورا (Nevera)، اسم و رسمی در صنعت خودروسازی دست و پا کند. اکنون به می‌رسد که وی قصد حمل و نقل عمومی و نظر خودران را دارد.

ریماک برند تجاری با نام ورنه (Verne) ثبت کرده است، که به واسطه طراحی بدنه، نسبت به همتایان خود از برندهای کروز (Cruise) یا ویمو (Waymo) کاملا متمایز به نظر می‌رسد.

شرکت‌های کوروز که شورولت ولت و ویمو که جگوار آی پیس را به خدمت گرفته‌اند، ورنه با محصول اختصاصی خود وارد میدان شده است. این خودرو که نام خود را از نویسنده داستان‌های علمی-تخیلی یعنی ژول ورنه (ورن) به عاریت گرفته، یک تاکسی روباتی دو نفره است. البته بنابر اعلام رسمی ورنه، این شرکت قصد تکمیل حمل و نقل عمومی را دارد و نه رقابت با آن.

ورنه تاکسی خودران دونفره

ظرفیت حمل دو نفر برای یک تاکسی بسیار عجیب به نظر می‌رسد، اما شرکت سازنده ادعای می‌کند که از هر 10 تاکسی فعال، معمولاً 9 عدد فقط با یک یا دو سرنشین حرکت می‌کند.

مواردی که از طریق نرم‌افزار مخصوص به این تاکسی دسترسی پیدا می‌کنند، می‌توانند با کمک تاپد بین صندلی‌ها، مواردی شامل نورپردازی، اتاق و حتی رایحه دلخواه را تغییر دهند.

بنابر ادعای سازنده، این خودرو به محصولات رولزرویس شباهت دارد و صندلی‌ها نیز برای تامین راحتی طراحی شده‌اند. نمایشگر 43 اینچی با 17 بلندگو، می‌تواند سرگرمی سرنشینان در طول مسیر را فراهم کند. با قابلیتی به نام مدیان، می‌توان شروع و پایان سفر را تعیین کرد تا بنابر اعلام ریماک، حس کنترل بر اوضاع به سرنشینان القا شود.

دکوراسیون کابینت با رنگ‌های گرم و روشن، احساس آرامش را به تداعی می‌کند، ضمن اینکه این فرم دایره‌های سقف شیشه‌های بسیار جالبی است.

ورنه تاکسی خودران دونفره

درباره مشخصات فنی، ظرفیت مجموعه باتری، برد حرکتی و سایر موارد مشابه، هیچ اطلاعاتی منتشر نشده است. شرکت سازنده ادعا می کند که پلتفرم این خودرو، خودروپذیری لازم برای ساخت دیگران را نیز دارد. این شرکت همچنین مجموعه‌ای از دوربین‌ها، رادارها و حسگر لیدار اشاره کرده است، که وسایل لازم برای رانندگی خودروها است. برخی از خودروهای خودران فعلا در برخی از جهان مجاز هستند.

ورنه از سال 2026 و در پایتخت وطن خود یعنی شهر زاگرب در کرواسی تولید خواهد شد. پس از آغاز سرویس دهی در این کشور، ورنه در 11 شهر دیگر از کشورهای اروپایی و اروپایی شامل آلمان و بریتانیا بکار گرفته خواهد شد. قرارداد این شهرها قطع شده است 30 شهر دیگر در کشورهای دیگر، در حال حاضر با ورنه هستند.

تسلا هم قصد دارد از ماه آگوست به جمع سایر تاکسی‌های خودران وارد شود.

جدیدترین اخبار خودرو را در باما بخوانید.

منبع: https://bama.ir/o/c24nhdoo


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها: